Arama motorlarında (google, yandex, bing) ilk sıralarda çıkmak için hangi blog servisini kullanmak gerekiyor?

Google acaba kendi servisi olan blogger’a mı öncelik veriyor mu? Ücretsiz wordpress servisi sayfa indexlemesinde yeterli olur mu?

Ben de Seo Günlüğüm (SG) bloguna başlamadan önce bu soruların cevaplarını merak ediyordum. Çevremde fikir danışacağım birisi olmadığından, çok basit bir yolla bu soruma cevap bulmaya çalıştım.

Yani google araması (googling) yaptım. 🙂 Belli başlı inceleme yazılarını  okudum, karşılaştırmaları analiz ettim, anlamaya çalıştım. Sonuç olarak wordpress ile blog yazmaya başladım. Bu blogspot (BS) servisinin kullanılamaz veya wordpress (WP) alternatifsiz olduğu anlamına gelmiyor. Beklentilerinize bağlı olarak her iki hizmetin de size hitap edecek yönleri olacaktır.

İşte avantajları (pros) ve dezavantajları (cons) ile bize sundukları:

1.Site kimin?

Blogger bahsettiğimiz gibi Google tarafından yönetiliyor. Size ücretsiz olarak blogspot.com uzantılı bir subdomain veriyor. (siteadiniz.blogspot.com). Hosting konusunda endişelenmenize gerek yok. Blogunuz google sunucularında güvenle tutuluyor. Hosting hizmeti de ücretsiz. Fakat siz ev sahibi değilsiniz. Tapu Google firmasının elinde. Sitenizi istediği zaman kapatma veya erişime engelleme hakkına sahip.

WP’de mülkiyeti konusunda iki seçenek var. Birincisi, ücretsiz subdomain ve hosting veren wordpress.com servisi. Blogger için belirtilen durumlar burası için de geçerli. Bu konuda bir artısı yok. İkinci alternatif ise WP sistemini alacağınız hosting ve domain ile kullanma özgürlüğü. Yani tapunun elinizde olacağı durum. Dezavantajı ise servislerin kontrolünden bağımsız siteniz için barındırma(hosting) ve isim(domain) hizmetleri için para ödeyecek olmanız.

kontrolsizde

2. İçerik Kontrolü

Eğer sadece yazı yazıp yayınlamak istiyorsanız, BS sizin için yeterli olacaktır. Site içeriğini zenginleştirmek istediğinizde ise karşınıza çok fazla alternatif çıkmayacaktır. Alternatifler için kodlarla uğraşmanız gerekecek.

WP’in güçlü olduğu kısım içerik kontrolünde seçeneğinin çok fazla olması. Açık yazılım (open source) olduğundan yeni sürümlerle güncelleşme imkanı var. Site yönetimi için (seo altyapısı, link inşa etme, yazıları paylaşma, görsel galeriler oluşturma) rahatça kullanabileceğiniz ücretsiz-ücretli plugin araçlarını kullanıcılarına sunuyor. Sitenin index sayfasına herhangi bir kod eklemeniz gerekmiyor. Plugini indirin, deneyin, istediğiniz sonucu alamıyorsanız başka bir plugin aracını test edin. Bu kadar basit!

3. Görünüş

BS ve ücretsiz WP in varsayılan (default) temaları başlangıç için yeterli olacaktır. Temayı değiştirmek istiyorsanız BS için tema kodlarıyla uğraşmanız gerekecek. WP.com ise 40 dolar bir ücret karşılığında Css kodlarına müdahele etmenize izin veriyor. WP.com da blog teması için kodlarda değişiklik yapamıyorsunuz.

WP yi kendi hostinginizde kullanıyorsunuz.. binlerle farklı temadan istediğinizi seçip üzerinde değişiklik yapma şansınız var.

4. Taşınabilirlik (Portability)

Google site verilerinizi başka bir servise taşımanıza müsaade ediyor. Bu işlem sırasında arama motorları sıralamasında düşüş, siteye abone olan kullanıcı bilgilerinde kayıp yaşanabilir. Sitenizin taşınması esnasında yaşanacak data kaybı  SEO değerlerinizi etkileyecektir.

WP tabanlı sitenizde ise data size ait olduğundan, gerekli zamanlarda backup aldığınızdan data kaybını minumum seviyeye indirmiş olacaksınız. Tabiki hosting size aitse.

güvenlik

5. Güvenlik

Google blogunuz için bütün yedeklemeleri, güvenlik unsurlarını sağladığından blogspot.com da yer alan herhangi bir siteniz için Google’dan hizmet aldığınız sürece endişe etmenize gerek yoktur. Benzer bir durum wordpress.com uzantılı blogunuz için de geçerli.

Özel hosting kullanımı durumunda ise güvenlik hizmet aldığınız firmanın ve sizin yedekleme titizliğinize bağlı. WP bu konuda size garanti vermiyor.

destek

6. Destek

Yüzler ama yüzlerce WP destek forumu vardır. Aklınıza takılan herhangi bir sorunun cevabını forumlarda ve WP destek sitelerinde bulabilirsiniz.

Blogger için destek siteleri problemleriniz için yeterli olmayacaktır. Sınırlı bir düzeyde Google’un destek sayfalarından yardım alabilirsiniz.

 

7. Gelecek

Dünyada WP kullanımı günden güne artmaktadır. Dünyadaki websitelerin %26 sı WP kullanmaktadır. (07.05.2016 tarihi itibariyle)

Google ise şirket politikalarına göre servislerini kapatabilmektedir. Google Reader gibi çok sevilen bir hizmetini bile zamanında sonlandırmıştı. Blogspot servisini hakkında kimse emin konuşamaz.

wpblogspotgelecek
Karar Verme Aşaması

Kısa bir özet vermek gerekirse:

Blogspot Blog Servisinin İyi ve Kötü Yönleri

İyi Yönler

 • Ücretsiz Ömürboyu Web Hosting
 • İçerik ve Tema Otomatik Yedekleme Garantisi
 • Sorunsuz Güvenlik
 • Basit Kullanım

Kötü Yönler

 • Gerçek site sahibi  değiliz
 • Google siteyi yasaklayabilir ve silebilir
 • Müşteri destek hizmeti yok.

Wodpress Blog İyi ve Kötü Yönleri

İyi Yönler

 • Data kontrolünün kullanıcı da olması.
 • Siteyi yayınlamak ve kaldırmak kullanıcıya bağlı
 • Geniş plugin seçeneği
 • Tema zenginliği

Kötü yönler

 • Blogspot kadar güvenli değil

Sonuç olarak, hangi kriter sizin için önplanda ise tercihinizi ona göre yapabilirsiniz. Data kontrolü ve plugin seçenekleri bana cazip geldiği için tercihimi WP den yana kullandım.

Asıl sorumuza dönecek olursak, SEO açısından hangi platform daha iyidir?

Aynı soru Google Mühendisi Matt Cutts’a sorulmuş. Önce onu dinleyelim.

Verilen cevap özetle şu: hangisini daha rahat kullanıyorsunuz onu tercih edin. SEO sıralaması için kaliteli içerikle referans site olmak önemli. (1.1-1.20 dakikalar arasını dinleyin)

Sizin için önemli olan özellik hangisidir?

Yusuf

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s